Våra hantverkare i Småland och Erika Lagerbielke har länge haft ett gemensamt mål att kunna fylla Intermezzos karaktäristiska bubbla med guldpigment (istället för den traditionella blå färgen). Som de perfektionister de är har det tagit sin tid - men resultatet har definitivt varit väntan värd. Inkapslad i det kristallklara glaset finns nu en matt droppe som skimrar som guld. Passande nog sammanfaller tillkomsten av Intermezzo Gold med inte mindre än tre Orreforsjubileum: 125 år i Sverige, 100 år i USA och 40 år av samarbete med Erika Lagerbielke.
Intermezzo Gold innehåller ett urval av glas ur serien som först lanserades 1984: tre vinglas, tre barglas, vattenglas och karaff, och sist men inte minst champagneglaset - formgivarens egen favorit. Nu med en gyllene droppe som skimrar tillräckligt för att konkurrera med allt du häller ovanpå den.
| Material | Kristallglas |
| Designer | Erika Lagerbielke |
| Serie | Intermezzo |
| Volym | 26 cl |
| Vikt | 0.14 kg |
| Bredd | 6.3 cm |
| Höjd | 24.8 cm |
| Längd | 6.3 cm |
| Tvättråd | Tål maskindisk |
| Ursprungsland | SE |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
Hur beställer jag?
Du beställer lättast i vår webbshop. Den är mycket enkel att använda. Där laddar du upp din tryckfil. Det går också bra att maila din beställning till info@connectmarketing.se
Får jag en skiss?
Självklart! Du får alltid godkänna en skiss och en offert innan din beställning blir bindande. Vill du se en skiss nu direkt? Skicka då bara din logga till oss och du har skissen hos dig inom någon timme.
Kan jag få ett prov?
Inga problem! Beställ gärna ett prov från oss. Vid order krediterar vi ditt prov.
Hur betalar jag?
Betalning sker mot faktura 20 dagar efter kreditprövning. Fakturering sker efter leverans. Kortbetalning är möjligt.
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |