Som många andra nydaningar föddes idén till Squeeze av en tillfällighet. Under arbetet med en helt annan form tappade Lena Bergström kontrollen över det glödheta, sega glaset så att det uppstod en asymmetrisk inbuktning. Det skenbara misslyckandet vändes till sin motsats, och blev inspirationen till Squeeze - och nu görs samma process högst medvetet. De klämda linjerna bryter symmetrin, och bidrar samtidigt med en tydlig funktion: blombuketten du ställer i vasen hålls ihop. Den står samlad istället för spretande, även med bara några enstaka stjälkar. Serien från 1997 återlanserades 2020 och finns i ett flertal färgställningar och storlekar.
| Material | Kristallglas |
| Designer | Lena Bergström |
| Serie | Squeeze |
| Vikt | 1 kg |
| Bredd | 18 cm |
| Höjd | 18 cm |
| Längd | 18 cm |
| Tvättråd | Torka med mjuk trasa |
| Ursprungsland | PL |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
Hur beställer jag?
Du beställer lättast i vår webbshop. Den är mycket enkel att använda. Där laddar du upp din tryckfil. Det går också bra att maila din beställning till info@connectmarketing.se
Får jag en skiss?
Självklart! Du får alltid godkänna en skiss och en offert innan din beställning blir bindande. Vill du se en skiss nu direkt? Skicka då bara din logga till oss och du har skissen hos dig inom någon timme.
Kan jag få ett prov?
Inga problem! Beställ gärna ett prov från oss. Vid order krediterar vi ditt prov.
Hur betalar jag?
Betalning sker mot faktura 20 dagar efter kreditprövning. Fakturering sker efter leverans. Kortbetalning är möjligt.
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |