XD Collection®

Impact Aware shoppingkasse i återvunnen bomull

Ingen greenwashing, utan fakta om hållbarhet! Produkterna i Impact-kollektionen har ett AWARE spårämne. Genom att använda AWARE disruptiva fysiska spårämne och blockchain-teknologi kan vi bevisa vårt påstående om att genuint återvunna material använts och att vatten har sparats. Spara vatten och använd genuint återvunna tyger. Vid produktion av en vanlig bomullskasse går det åt 1200 liter vatten. AWARE återvunnen bomull kräver knappt något vatten. Med fokus på vatten, 2% av intäkterna för varje såld Impact-produkt kommer att doneras till Water.org. Praktisk shoppingkasse (330 g/m2) tillverkad av 100% återvunna material med Aware spårämne. Stilren design med två handtag så att kassen kan hängas på axeln eller bäras. En äkta hållbar och användbar kasse för dagligt bruk.

Till digitalt produktpass »

Svart

Storlek & Antal


Minsta antal: 5 st
1.96 KG

1.96 KG

Antal 5 100 250 500 1000 1500
Pris/st 76,00 74,00 72,00 70,00 68,00 67,00



Nuvarande 35666
Nästa Leverans : 2025-08-22 10000

kr

exkl. moms.

Alltid personlig service
Du får ett korrektur innan beställningen blir bindande



Storlek 37 x 6 x 40 cm
Vikt 165g
Tryckyta 250 x 260 mm
Material Återvunnen bomull
Compliance Överensstämmelse med direktiv 2002/61/EC om användning av azofärgämnen, Överensstämmelse med kadmiumdirektivet 91/338/EC, Överensstämmelse med USA:s regler om blyhalter, Överensstämmelse med PAH-halter i REACH och ZEK 01-4-08, Överensstämmelse med direktiv om ftalatinnehåll, Överensstämmelse med direktiv BS EN 1811:2012 och A:2015 om testmetod för mätning av den frisatta nickelhalten, Fritt från klorparaffiner med medellång eller kort kolkedja, Denna produkt med XD Aware? bör kontrolleras på äktheten för varje leverans
Spårbarhet AWARE
Social audit SMETA
Prisinformation Alla priser är SEK exkl. moms. Tryckkostnad förutsätter ett tryckfärdigt original.


Hur beställer jag?
Du beställer lättast i vår webbshop. Den är mycket enkel att använda. Där laddar du upp din tryckfil. Det går också bra att maila din beställning till info@connectmarketing.se

Får jag en skiss?
Självklart! Du får alltid godkänna en skiss och en offert innan din beställning blir bindande. Vill du se en skiss nu direkt? Skicka då bara din logga till oss och du har skissen hos dig inom någon timme.

Kan jag få ett prov?
Inga problem! Beställ gärna ett prov från oss. Vid order krediterar vi ditt prov.

Hur betalar jag?
Betalning sker mot faktura 20 dagar efter kreditprövning. Fakturering sker efter leverans. Kortbetalning är möjligt.


Skicka en fråga



Liknande produkter

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna!

Ring

040 671 00 05
08 673 01 55

Chatta

Starta en chat så hjälper vi dig.

Maila

info@connectmarketing.se order@connectmarketing.se